13 prekvapivých zdravotných benefitov zemiakovej šťavy

Predstavte si, že by existovala potravina, ktorá by dokázala znížiť zápal v tele, pomôcť pri chudnutí a dokonca bojovať proti rakovine. Znie to ako sci-fi? Prekvapivo, táto superpotravina je pravdepodobne práve teraz vo vašej kuchyni. Reč je o obyčajnom zemiaku.

Nedávny výskum britských vedcov odhalil šokujúcu pravdu: zemiak je bohatší na vitamíny než niektoré ovocie a zelenina. Tento nenápadný koreň, ktorý sme roky považovali len za prílohu, sa zrazu ocitol v centre pozornosti výživových odborníkov.

Prečo sú zemiaky také výnimočné?

Zemiaky sú ako tajní agenti vo svete výživy. Na prvý pohľad nenápadné, ale plné prekvapení. Kým sme sa roky sústredili na exotické superpotraviny, tento skromný koreň ticho zhromažďoval dostatok živín.

  • Zemiak obsahuje 5-krát viac vlákniny než banán
  • viac vitamínu C než pomaranč
  • Prekvapivo obsahuje viac selénu než orechy

Odborníci na výživu označujú zemiaky za jeden z najkomplexnejších prírodných zdrojov živín. Zemiaky totiž obsahujú unikátnu kombináciu vitamínov skupiny B, vitamínu C, draslíka, horčíka a vlákniny, a to všetko v pomere, ktorý je pre ľudské telo mimoriadne prospešný. Táto dokonalá rovnováha živín robí zo zemiakov nielen chutné jedlo, ale aj prirodzený multivitamín vytvorený samotnou prírodou.

Zemiaky sú skutočným pokladom výživy a prekvapivo efektívne v dodávaní živín. Bez ohľadu na spôsob prípravy - či ich varíte v pare, pečiete v rúre, grilujete na ohni alebo dokonca smažíte - vždy získate bohatú paletu vitamínov a minerálov.

13 prekvapivých zdravotných benefitov zemiakovej šťavy

1. Prírodný bojovník proti zápalom

Zemiaková šťava je skutočným prírodným protizápalovým elixírom. Jej účinky sú obzvlášť pozoruhodné pri chronických zápalových ochoreniach, ako je artritída. Obsahuje látky zvané glykoalkaloidy, ktoré majú silné protizápalové vlastnosti.

Štúdie ukazujú, že pravidelná konzumácia zemiakovej šťavy môže znížiť bolesti kĺbov a zlepšiť ich pohyblivosť. Navyše, vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov, podporuje tvorbu kolagénu, čo prispieva k zdraviu kĺbov a chrbta. Zlepšenie krvného obehu, ktoré zemiaková šťava podporuje, môže tiež prispieť k zníženiu zápalov v celom tele.

2. Ochrana srdca a prevencia rakoviny

Zásaditá povaha zemiakovej šťavy môže mať významný vplyv na zdravie srdca. Pomáha udržiavať optimálne pH tela, čo je kľúčové pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Vysoký obsah draslíka v zemiakovej šťave podporuje zdravú funkciu srdca a pomáha regulovať krvný tlak.

Niektoré štúdie naznačujú, že antioxidanty prítomné v zemiakoch, najmä v ich farebných odrodách, môžu inhibovať rast rakovinových buniek. Flavonoidy a karotenoidy v zemiakoch môžu tiež prispieť k ochrane buniek pred poškodením voľnými radikálmi, čo je kľúčové v prevencii rakoviny.

3. Prírodná kozmetika zvnútra

Zemiaková šťava môže byť prekvapivým spojencom v boji za krásnu pleť. Jej protizápalové vlastnosti môžu pomôcť zmierniť príznaky ekzému a akné. Vysoký obsah vitamínu C podporuje tvorbu kolagénu, čo prispieva k elasticite a mladistvému vzhľadu pokožky. Navyše, zemiaková šťava obsahuje niacín (vitamín B3), ktorý môže pomôcť zlepšiť textúru pleti a zmenšiť viditeľnosť pórov. Pravidelná konzumácia môže viesť k jasnejšej, zdravšie vyzerajúcej pokožke zvnútra.

Tip: Pridaním AloeVera gélu na pitie s medom do vášho jedálnička prispeje k omladeniu, prečisteniu a revitalizácií organizmu.

4. Spojenca pri chudnutí

Zemiaková šťava môže byť účinným pomocníkom pri snahe o zníženie hmotnosti. Je nízkokalorická, ale zároveň výživná a zasýtijúca. Obsahuje rezistentný škrob, ktorý funguje ako prebiotikum, podporujúc zdravú črevnú mikroflóru, čo môže prispieť k efektívnejšiemu metabolizmu.

Pitie šálky zemiakovej šťavy pred jedlom môže pomôcť znížiť celkový príjem kalórií tým, že navodzuje pocit sýtosti. Navyše, jej vysoký obsah draslíka môže pomôcť regulovať zadržiavanie vody v tele, čo môže viesť k zníženiu opuchov a celkovej hmotnosti.

5. Detoxikácia tela

Zemiaková šťava je vynikajúcim prostriedkom na prirodzenú detoxikáciu organizmu. Jej zásaditá povaha pomáha neutralizovať nadbytočné kyseliny v tele, čo môže byť prospešné pre celkové zdravie. Vysoký obsah vitamínu C a ďalších antioxidantov podporuje funkciu pečene, ktorá je hlavným detoxikačným orgánom tela.

Zemiaková šťava tiež pomáha odplavovať nadbytočnú kyselinu močovú z tela, čo môže byť prospešné pre ľudí trpiacich dnou alebo obličkovými kameňmi. Navyše, jej diuretické vlastnosti podporujú funkciu obličiek a pomáhajú telu zbaviť sa toxínov prirodzenou cestou.

6. Znižovanie cholesterolu

Pravidelná konzumácia zemiakovej šťavy môže mať pozitívny vplyv na hladiny cholesterolu v krvi. Zemiaky obsahujú látky zvané saponíny, ktoré môžu pomôcť znížiť absorpciu cholesterolu v črevách. Vysoký obsah vlákniny v zemiakovej šťave tiež prispieva k znižovaniu hladín LDL (tzv. "zlého") cholesterolu.

Navyše, vitamín C prítomný v zemiakovej šťave môže pomôcť zvýšiť hladiny HDL (tzv. "dobrého") cholesterolu. Tieto účinky spolu s protizápalovými vlastnosťami zemiakovej šťavy môžu významne prispieť k celkovému zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia.

7. Podpora pečene

Zemiaková šťava sa ukázala ako účinný prostriedok na podporu zdravia pečene. V Japonsku a ďalších ázijských krajinách sa tradične používa pri liečbe hepatitídy. Obsahuje vysoké množstvo vitamínov B a C, ktoré sú kľúčové pre detoxikačné funkcie pečene.

Navyše, zemiaky obsahujú látky zvané flavonoidy, ktoré môžu pomôcť chrániť pečeňové bunky pred poškodením. Pravidelná konzumácia zemiakovej šťavy môže podporiť regeneráciu pečeňových buniek a zlepšiť celkovú funkciu tohto dôležitého orgánu.

8. Pomoc pri pankreatitíde a ochoreniach obličiek

Výskumy naznačujú, že zemiaková šťava môže byť prospešná pri liečbe pankreatitídy a niektorých ochorení obličiek. Pri pankreatitíde môže zemiaková šťava pomôcť znížiť zápal a podporiť hojenie pankreasu. Jej alkalická povaha môže pomôcť neutralizovať nadmernú kyslosť v tráviacom trakte, čo je často problémom pri pankreatitíde.

Pre obličky je zemiaková šťava prospešná vďaka svojmu obsahu draslíka a schopnosti podporovať vylučovanie toxínov z tela. Môže pomôcť pri prevencii tvorby obličkových kameňov a podporiť celkovú funkciu obličiek.

9. Regulácia cukru v krvi a krvného tlaku

Zemiaková šťava môže byť užitočným doplnkom stravy pre diabetikov a ľudí s vysokým krvným tlakom. Obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Vláknina v zemiakovej šťave spomaľuje vstrebávanie cukrov, čo vedie k stabilnejším hladinám glukózy.

Vysoký obsah draslíka v zemiakovej šťave môže pomôcť znížiť krvný tlak tým, že vyvažuje účinky sodíka v tele. Pravidelná konzumácia môže prispieť k lepšej kontrole týchto dôležitých zdravotných parametrov. 

10. Prevencia močových kameňov

Pravidelná konzumácia šťavy môže pomôcť predchádzať tvorbe vápenatých kameňov v močových cestách. Jej alkalická povaha pomáha neutralizovať kyseliny v moči, čo znižuje riziko tvorby kameňov. Navyše, zemiaková šťava má mierne diuretické účinky, čo znamená, že podporuje tvorbu moču a pomáha vypláchnuť toxíny a minerálne usadeniny z močového systému. Tým sa znižuje riziko tvorby kameňov a podporuje celkové zdravie močových ciest.

11. Podpora pri liečbe rakoviny

Farebné odrody zemiakov sú obzvlášť bohaté na látky s potenciálnymi protirakovinovými účinkami. Červené a fialové zemiaky obsahujú vysoké množstvo antokyánov, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami a schopnosťou inhibovať rast rakovinových buniek.

Žlté a oranžové zemiaky sú bohaté na zeaxantín, karotenoid dôležitý pre zdravie očí, ktorý môže tiež prispievať k prevencii niektorých typov rakoviny. Hoci je potrebný ďalší výskum, pravidelná konzumácia zemiakovej šťavy môže byť súčasťou stravy zameranej na prevenciu rakoviny.

12. Balzam pre tráviaci trakt

Alkalická povaha zemiakovej šťavy z nej robí ideálny prostriedok na upokojenie tráviaceho traktu. Môže pomôcť pri liečbe rôznych tráviacich problémov vrátane pálenia záhy, nadúvania a zápchy. Jej schopnosť neutralizovať žalúdočné kyseliny môže byť prospešná pri liečbe žalúdočných vredov. Zemiaková šťava obsahuje aj látky, ktoré môžu podporovať hojenie sliznice tráviaceho traktu, čo je užitočné pri syndróme dráždivého čreva a iných zápalových ochoreniach čriev.

Tip: Máte problémy s trávením? Skúste každé ráno na prázdny žalúdok vypiť pohár vlažnej vody s pridanou šťavou alebo gélom z aloe vera. Táto jednoduchá, ale účinná kombinácia môže výrazne posilniť žalúdočnú stenu, zlepšiť trávenie a podporiť pravidelné vyprázdňovanie. Pre najlepšie výsledky pite tento nápoj 15-30 minút pred raňajkami a pokračujte v tejto rutine aspoň 2-3 týždne. Nezabudnite však, že pri pretrvávajúcich tráviacich ťažkostiach je vždy dobré poradiť sa s lekárom.

Aloe Vera gél na pitie s medom

13. Výživová bomba

Zemiaková šťava je skutočnou výživovou bombou. Je bohatým zdrojom vitamínov A, C a skupiny B, ktoré sú kľúčové pre mnohé telesné funkcie vrátane imunitného systému, tvorby kolagénu a metabolizmu energie. Obsahuje tiež dôležité minerály ako fosfor (dôležitý pre zdravie kostí), vápnik (kľúčový pre svalové funkcie), železo (nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek) a draslík (dôležitý pre srdcovú činnosť a reguláciu krvného tlaku).

Zeaxantín v zemiakovej šťave je prospešný pre zdravie očí, zatiaľ čo vláknina podporuje zdravé trávenie. Bielkoviny prítomné v zemiakovej šťave, hoci v menšom množstve, prispievajú k celkovej výživovej hodnote tohto nápoja.

Ako pripraviť kvalitnú zemiakovú šťavu

Zemiaky dôkladne umyte, ale nešúpte ich, pretože šupka obsahuje mnoho cenných živín. Odstráňte len prípadné poškodené alebo zelené časti. Pre ľahšie spracovanie nakrájajte zemiaky na menšie kúsky. Na odšťavovanie je najlepšie použiť pomalý odšťavovač, ktorý zachová najviac živín. Ak nemáte odšťavovač, môžete zemiaky rozmixovať a potom precediť cez jemné sitko alebo gázu.

Kedy a aku ju piť?

Šťavu je najlepšie piť ihneď po príprave, keď je najbohatšia na živiny. Začnite s malým množstvom, asi 100 ml denne, a postupne zvyšujte na 200-300 ml. Optimálne je piť šťavu na prázdny žalúdok, 20-30 minút pred jedlom.

Ak vám chuť čistej zemiakovej šťavy nevyhovuje, môžete ju jemne ochutiť. Pridajte trochu citrónovej šťavy pre osvieženie, malé množstvo medu pre sladkosť alebo skombinujte zemiaky s trochou čerstvej mrkvy či jablka pre dodatočné živiny a lepšiu chuť.

Ak nemôžete vypiť všetku šťavu hneď, skladujte ju v uzavretej nádobe v chladničke a snažte sa ju spotrebovať do 24 hodín, aby ste zachovali čo najviac živín. Pre pestrejšie nutričné zloženie striedajte rôzne druhy zemiakov a experimentujte s pridávaním malého množstva čerstvého zázvoru alebo petržlenovej vňate pre ďalšie zdravotné benefity.

Záver

Zemiaková šťava nie je len módny výstrelok. Ukazuje sa ako prekvapivo účinný a všestranný prírodný prostriedok pre podporu zdravia. Jej bohaté nutričné zloženie a jedinečné vlastnosti prinášajú množstvo zdravotných benefitov, od protizápalových účinkov cez podporu srdcového zdravia až po potenciálnu prevenciu rakoviny.

Je dôležité poznamenať, že hoci zemiaková šťava ponúka mnoho potenciálnych zdravotných výhod, nemala by byť považovaná za zázračný liek. Mala by byť súčasťou vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Pred začatím akéhokoľvek nového výživového režimu je vždy vhodné poradiť sa s lekárom, najmä ak máte existujúce zdravotné problémy.

S ohľadom na všetky tieto poznatky sa zdá, že obyčajný zemiak, ktorý bol dlho prehliadaný, si zaslúži nový pohľad a uznanie ako skutočná superpotravina. Pravidelné pitie zemiakovej šťavy môže byť jednoduchým, ale účinným spôsobom, ako podporiť svoje zdravie prirodzenou cestou.