Ako sa chrániť pred chorobami? Tieto tipy na posilnenie imunity vám zmenia život!

Podobne ako teplý kabát nás chráni pred príchodom zimy, naša imunita zastrešuje a bráni naše telo pred útokmi viacerých vírusov a baktérií. Bez tohto sofistikovaného systému by sme neustále prekonávali rôzne choroby.

Avšak, dokonca aj ten najodolnejší "ochranný štít" môže postupne strácať silu z rôznych dôvodov. Tým môže byť životný štýl, nezdravé návyky alebo nedostatočná hygiena. Preto je nevyhnutné sledovať a udržiavať stav našej imunity, najmä v tomto náročnom období, pomocou všetkých dostupných prostriedkov.



Je dôležité začať so zlepšovaním svojej imunity čo najskôr, keďže súčasná štatistika o imunitnej obrane populácie, ktorá je schopná odolávať bežným aj novým ochoreniam a vírusom, nie je povzbudivá.

Čo je imunitný systém?

Imunita sa chápe ako obranná schopnosť nášho tela proti účinkom škodlivých mikroorganizmov. Je to vlastnosť alebo "dar", ktorým náš organizmus odoláva škodlivým vplyvom, pričom si udržiava svoju celistvosť. Hlavným cieľom imunitného systému je teda ochrániť "vlastné" a eliminovať "cudzie". Túto schopnosť máme buď vrodenú alebo získanú.

  • Vrodená imunita je geneticky prenášaná z rodičov na deti a s tým je spojená rodinná predispozícia na vznik imunitne závislých ochorení. Získaná imunita sa vytvára počas života a je reflektovaním individuálnej schopnosti organizmu reagovať na antigény v prostredí.
  • Získaná imunita sa ďalej delí na prirodzenú a umelú. Prirodzená imunita je tá, ktorú si naše telo vytvorí protilátkami po prekonaní ochorenia. Umelú imunitu, ktorá sa delí na aktívnu a pasívnu, si vybudujeme reakciou na vakcínu.

Zaujímavosť: Oslabenú prirodzenú a genetickú imunitu môžeme posilniť zdravším životným štýlom. Správnou životosprávou a udržiavaním dobrej fyzickej a psychickej kondície môžete značne prispieť k zlepšeniu svojej imunitnej obrany.

Kedy je potrebné spozornieť pri stave našej imunity?

Oslabený imunitný systém sa môže prejaviť v každodennom živote a komforte, a to nie len počas chladných jesenných a zimných mesiacov. Tento stav sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi a zvýšená telesná teplota nemusí byť vždy prvým varovným signálom na ktorý by sme mali upozorniť.

Oslabenie imunitného systému môže byť dôsledkom rôznych negatívnych faktorov, medzi ktoré patria trvalý stres, nezdravá strava. chronické zdravotné problémy. Existujú určité skupiny ľudí, ktoré sú vo väčšom risku a potrebujú zvýšený príjem živín a posilňujúcich látok pre svoj imunitný systém. Medzi takéto skupiny patria:

  • starší ľudia
  • tehotné ženy
  • matky, ktoré dojčia
  • profesionálni športovci
  • osoby s vážnymi chronickými ochoreniami
  • pracovníci, ktorí vykonávajú namáhavú fyzickú alebo duševnú prácu

Pozitívnou správou je, že na posilnenie imunity nemusíme vždy vyhľadať lekára. V mnohých prípadoch si môžeme pomôcť sami. Nasledujúce jednoduché tipy naše zdravie len posilnia.

1. Doprajte si hlboký a kvalitný spánok

Na to, aby sa telo udržalo v optimálnom zdravotnom stave, je v priemere potrebné 7 až 8 hodín kvalitného spánku denne. Akýkoľvek dlhodobejší nedostatok spánku môže mať negatívny dopad na celkový stav nášho organizmu.

Jedným z najvýraznejších efektov nedostatku spánku býva oslabená funkcia imunitného systému, ktorá následne môže viesť k zhoršenej schopnosti tela bojovať proti chorobám. Aby ste tento stav napravili, doprajte si dostatočný odpočinok.

Zaujímavosť: Kvalitný spánok môže mať mnohostranné pozitívne účinky na vaše zdravie.

Doprajte si hlboký a kvalitný spánok

2. Venujte sa zdravejšiemu stravovaniu

Je dokázané, že mnohé potraviny môžu mať pozitívny vplyv na fungovanie nášho imunitného systému. Snažte sa konzumovať viac bielkovín, zastúpených najmä v rybách, vajciach a strukovinách. Naopak, tučným jedlám by ste sa mali vyhýbať.

Imunitný systém môže tiež podporiť konzumácia rôznych druhov ovocia a zeleniny, medzi ktoré patrí mrkva, špenát, melóny, pomaranče, grapefruity a dokonca aj cesnak. Tieto, ako aj mnohé ďalšie produkty, majú pozitívny vplyv nielen na imunitný systém, ale aj na celkový stav tela.

Napriek tomu, aby telo mohlo efektívne vstrebávať výživné látky zo zdravých potravín, je potrebné, aby v tele boli dostupné všetky potrebné enzýmy. Tieto enzýmy sú nevyhnutné pre správne fungovanie buniek a často sa označujú ako katalyzátory, pretože urýchľujú priebeh každej chemickej reakcie v našom tele. Enzýmy napríklad v procese trávenia rozkladajú zložité molekuly potravy na jednoduchšie, čo umožňuje efektívne vstrebávanie prospešných stopových prvkov z potravy do nášho tela.

Tip: Trávenie začína v ústach. Preto sa snažte každé sústo čo najviac požuť. Neponáhlajte sa, venujte jedlu plnú pozornosť.

3. Zabezpečte dostatok vitamínov a minerálov pre svoje telo

Ak ste svoje telo vybavili kvalitnými základnými stavebnými blokmi pre absorpciu všetkých nevyhnutných látok a živín, potom je čas zdravú stravu obohatiť o potrebné vitamíny a minerály.

Napriek tomu, že sú vitamíny a minerály hojne prítomné v potravinách, ich hladina v tele môže klesnúť v dôsledku sezónnych zmien, veku a iných faktorov, čo môže viesť k oslabeniu imunity. V týchto situáciách je ideálnym riešením doplnenie stravy efektívnymi vitamínmi v podobe zdravých výživových doplnkov. Základnými vitamínmi, ktoré by nemali vo vašej strave chýbať, sú vitamín C, D, B a A.

Tieto vitamíny môžete nájsť v čerstvej zelenine a ovocí, nespracovaných potravinách alebo v podobe už spomínaných výživových doplnkov. V určitých obmedzených podmienkach môže byť doplnenie vitamínov najlepšou a jedinou prevenciou proti chrípke.

Zaujímavosť: Spirulina je kompletným zdrojom bielkovín, pretože obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telo nedokáže samo vytvoriť a musí ich získavať z potravy. Aminokyseliny sú základnými stavebnými kameňmi bielkovín, ktoré tvoria každú bunku ľudského tela.

Havajská Spirulina Pacifica: Prírodný zázrak pre vaše zdravie a vitalitu

4. Obmedzte konzumáciu alkoholu a fajčenie

Nadmerné pitie alkoholu môže výrazne zvýšiť riziko infekčných ochorení. Ešte k tomu etanol poškodzuje bunky imunitného systému a narušuje jeho správne fungovanie. Preto je najlepšie obmedziť konzumáciu alkoholu na minimum.

Rovnako škodlivé je fajčenie, ktoré by malo byť z vášho života úplne odstránené. Tabakový dym nielenže poškodzuje imunitný systém, ale takisto všetky ostatné orgány. Fajčenie tiež spôsobuje vývoj srdcovo-cievnych ochorení a znižuje množstvo kyslíka, ktorý sa dostáva do tela pre zásobovanie buniek.

Toto varovanie sa týka nielen bežných cigariet, ale aj všetkých ostatných výrobkov obsahujúcich nikotín. Fajčenie ma teda závažný vplyv na posilnenie imunity. V tomto prípade žiaľ ten negatívny.

5. Doprajte si viac pohybu

Aktívny pohyb má priamy vplyv na posilnenie imunity. Sedavý spôsob života, naopak, vytvára prostredie pre oslabenie celkového zdravotného stavu. Preto je dôležité začleniť do svojho životného štýlu pravidelné cvičenie alebo jednoduché aktivity, ako je chôdza po schodoch namiesto výťahu.

Aktívna fyzická aktivita nielen zlepší vaše celkové fungovanie, ale aj vašu imunitu, pretože pri cvičení sa telo prekrví a okysličí, čím sa zvýši prenos životne dôležitých látok do všetkých častí organizmu.

5. Dôležitosť hydratácie pre imunitný systém

Je bežné, že mnohí ľudia v priebehu dňa nevenujú dostatočnú pozornosť príjmu čistej vody. To sa môže negatívne odraziť na ich imunitnom systéme. Nedostatok tekutín v tele môže podporovať hromadenie odumretých škodlivých látok a toxínov, pretože ich telo nemá dostatočné prostriedky na ich efektívne odstránenie. Taktiež môže ovplyvniť reguláciu teploty a spomaliť regeneračné a hojivé procesy tela.

Na druhej strane, dostatočná hydratácia môže výrazne prispieť a mať vplyv na posilnenie imunity. Zlepšuje sa tým fungovanie lymfatického a cirkulačného systému, priedušiek a zvlášť to môže byť prospešné pre pľúca, ktoré sú často cieľom vírusových infekcií. Viete ako vplýva pitný režim na zdravie? 

7. Nepodceňujte význam prirodzeného denného svetla

V súčasnosti často prehliadame skutočnosť, že väčšinu nášho času strávime v umelom svetle. Bez ohľadu na to, či sa nachádzame doma, v škole, v kancelárii alebo v obchode, strávime tak viac ako 90 % svojho času, čo nás pripravuje o esenciálny zdroj prirodzeného denného svetla.

Takýto životný štýl môže mať negatívny vplyv na fungovanie nášho imunitného systému a môže podkopať naše psychické zdravie, vyvolávať stres, depresie a emočnú nestabilitu.

Okrem toho je potrebné pripomenúť, že naše telo produkuje vitamín D priamo pod slnkom, ktorý je pre naše zdravie nevyhnutný. Eliminujte preto prekážky, ktoré vám bránia vystaveniu sa slnku, a snažte sa tráviť vonku čo najviac času. Objavte, prečo je vitamín D nazývaný "slnečným vitamínom" a ako môže ovplyvniť všetko, od vašej nálady po pevnosť kostí.

Tip: V zimnom období zaraďte do svojej stravy kozie kolostrum, ktoré obsahuje vysoký podiel Vitamínu D a iných povzbudzujúcich látok pre na podporu silnej imunity.

8. Dodržiavanie základných hygienických pravidiel je kľúčové

Niektorí ľudia, ktorí sa často stretávajú s problémami imunitného systému, môžu podceňovať význam základnej dennodennej hygieny. Je nesmierne dôležité dbať na pravidelné umývanie rúk, sprchovanie, kúpanie a čistenie zubov minimálne dvakrát denne.

A hoci sa to môže zdať samozrejmé, hygiena je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré prispievajú k našemu zdraviu. Je preto dôležité venovať jej dostatočnú pozornosť.

9. Poriadok v okolí - kľúč k zdraviu

V našich obytných priestoroch sa rýchlo hromadia rôzne nečistoty a prach, ktoré si prinášame zvonku. Toto môže mať negatívny vplyv na náš imunitný systém. Aby ste tomu predišli, pravidelne sa pustite do dôkladného upratovania, utierania prachu a zbavovania sa odpadkov.

Takýto prístup vám zabezpečí, že vaša domácnosť bude dýchať čerstvý vzduch. A nielen to, poriadok vo vašom okolí tiež znamená poriadok vo vašej mysli.

10. Začnite svoj deň s úsmevom

Smiech má pozitívny vplyv na imunitný systém, tvrdia odborníci. Potvrdili, že srdečný smiech zvyšuje schopnosti imunitného systému až o 29%. Najlepšou správou je, že pre dosiahnutie tohto „liečivého“ efektu, nemusíte robiť nič nadprirodzené. Stačí nájsť dôvody, prečo sa radovať a uvidíte, aký obrovský vplyv to bude mať na vaše celkové pocity.

Tip: Prvých pár minút po prebudení určuje kvalitu vašej nálady po celý deň. Poďakujte za krásny deň, ktorý vás čaká. Pri umývaní zubov sa pochváľte. Pri ranajkách poďakujte, že máte čo jesť. Tešte sa z maličkostí.

11. Poskytnite svojmu telu dostatok horčíka

Horčík je neoddeliteľnou súčasťou stoviek enzymatických reakcií v tele a zohráva dôležitú úlohu v mnohých procesoch imunitného systému. Prispieva k fungovaniu vrodenej aj získanej imunity, o ktorej sme už hovorili.

Horčík je nielen minerálom vnútorného pokoja, ale aj dôležitým kofaktorom pre syntézu imunoglobulínov, protilátok, ktoré viažu antigény. Tiež podporuje adhéziu imunitných buniek, cytolýzu, väzbu lymfocytov a odpoveď makrofágov na lymfokíny. Nedostatok horčíka v tele môže viesť k imunopatologickým stavom.

12. Zvažte doplnenie zinku

Podobne ako horčík, zinok je jedným z kľúčových stopových prvkov pre ľudské zdravie. Jeho nedostatok môže viesť k zvýšenej hladine kortizolu, čo má za následok oslabenie imunitného systému. Ak ho v tele doplníte včas, môže to prispieť k oživeniu imunitného systému.

Zinok môže pomôcť znížiť počet prechladnutí, odstrániť suchosť a šupinatenie pokožky, revitalizovať organizmus a zmierniť symptómy chronickej únavy. Hoci zinok nie je univerzálnym riešením na posilnenie imunity, jeho doplnenie môže byť dôležitou súčasťou celkového zdravia. Denné doplnenie 10 mg zinku môže prispieť k silnejšej imunite schopnej odolávať vírusom, baktériám a negatívnym vplyvom prostredia.

Tip: Chcete skutočnú výživovú bombu? Moringa je zázračný strom života. Obsahuje jedinečnú a kompletnú ponuku živín!

Moringa, zázračný strom života

13. Posilnenie imunity a kontakt so zvieratami

Interakcia s domácimi zvieratami, ako sú mačky a psy, môže byť prospešná pre naše zdravie z rôznych dôvodov. Tieto milované zvieratká nám môžu pomôcť udržiavať normálny krvný tlak, znižovať hladinu cholesterolu a posilňovať srdce.

Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že imunitný systém majiteľa zvierat môže byť silnejší ako u tých, ktorí nikdy nevlastnili žiadne zvieratá. Deti, ktoré vyrastajú s domácimi zvieratami, môžu mať tiež robustnejší imunitný systém, ktorý je odolnejší nielen voči vírusom, ale aj rôznym alergénom.