Aký vplyv má koenzým Q10 na ľudské zdravie?

Koenzým Q10 je vitálna organická zlúčenina, ktorá sa nachádza vo väčšine našich buniek.

Zohráva kľúčovú úlohu v mnohých biochemických procesoch, najmä v procese výroby energie z konzumovanej stravy, čo podčiarkuje jeho kritický význam pre naše zdravie.

Aj keď naše telo má schopnosť produkovať koenzým Q10 nezávisle, táto schopnosť s vekom klesá. Je preto nevyhnutné udržiavať dostatočné množstvo koenzýmu Q10 v našom tele.



Čo je to koenzým Q10?

Koenzým Q10 je biochemická zlúčenina s funkčnými vlastnosťami veľmi podobnými vitamínom, konkrétne vitamínu K.

Táto látka je prirodzene prítomná vo väčšine buniek v ľudskom tele. Najvyššie koncentrácie sa nachádzajú v energeticky náročných orgánoch, ako sú pečeň, pľúca a srdce. Tento fakt podčiarkuje dôležitosť a účinnosť koenzýmu Q10.

Zaujímavosť: Koenzým Q10 bol prvýkrát identifikovaný americkým vedcom Frederickom Craneom v roku 1957. Mechanizmus, ktorým Q10 podporuje produkciu energie v bunkách bol detailne popísaný Peterom Dennisom Mitchellom o štyri roky neskôr. Za tento objav sa mu dostalo Nobelovej ceny za chémiu v roku 1978. Japonskí vedci v 60. rokoch 20. storočia zase objavili, že koenzým Q10 je vysoko koncentrovaný v myokarde - svalovine srdca.

Táto zlúčenina v ľudskom tele plní dve kľúčové úlohy:

  1. Prvá sa týka transformácie energie z konzumovanej stravy do adenozíntrifosfátu (ATP), univerzálneho nosiča energie, ktorý je pre bunky primárnym zdrojom energie.
  2. Druhá úloha sa venuje poskytovaniu antioxidačných vlastností v mitochondriách, kde absorbujú voľné radikály a chránia bunky pred oxidačným stresom, ktorý je katalyzátorom mnohých chorôb.

Aký vplyv má koenzým Q10 na ľudské zdravie?

Okrem svojich hlavných funkcií, je tiež dôležité upozorniť na dôležitosť optimálnej hladiny tejto zlúčeniny z hľadiska celkového zdravia jednotlivca.

1. Podpora zdravia srdca

Vedecké štúdie ukázali, že ľudia, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom alebo srdcovými chorobami, zaznamenali menej negatívnych symptómov týchto stavov po terapii s koenzýmom Q10

2. Chráni pokožku zvnútra aj zvonku

Koenzým Q10 je silným spojencom v boji za zdravú pokožku, pretože ju chráni na viacerých úrovniach. Táto látka prispieva k tvorbe energie v kožných bunkách, zároveň ju štíti pred vplyvom oxidačného stresu. [1]

Je taktiež efektívnym obrancom proti negatívnym účinkom UV žiarenia a vnútrobunkovému poškodeniu. Preto sa často nachádza v zložení kozmetických produktov určených pre dennú starostlivosť o pleť. Ak chcete vedieť, ako vplýva pitný režim na kvalitu pokožky, určite si  prečítajte článok ako vplyva pitný režim na zdravie.

3. Podporuje tvorbu kolagénu

Kvalitný kolagén je dôležitý pre zdravie pokožky, kĺbov, kostí a orgánov.

Kolagén je základná bielkovina, ktorá tvorí takmer 80 % našej pokožky a takmer tretinu všetkých bielkovín v našom tele. Je dôležitý pre udržiavanie pružnosti pokožky, pevnosti kĺbov a kostí a ochranu citlivých orgánov.

Kolagén sa prirodzene vyskytuje v našom tele, ale jeho tvorba sa s vekom spomaľuje. Po 25. roku života sa produkcia kolagénu v tele znižuje približne o 1 % ročne. To môže viesť k vzniku vrások, oslabeniu kĺbov a kostí a iným zdravotným problémom.

Kvalitný kolagén je tak dôležité doplniť pravidelne, aby sme udržali zdravie a vitalitu. Kvalitný kolagén by mal byť:

  • Hydrolyzovaný: To znamená, že bol rozložený na menšie molekuly, ktoré sú ľahšie stráviteľné a absorbovateľné
  • Vysokej bilogickej dostupnosti: Čím menšie sú molekuly kolagénu, tým vyššia je jeho biologická dostupnosť. Je to preto, že menšie molekuly sú ľahšie stráviteľné a absorbovateľné. Inak povedané, kvalitný kolagén sa rýchlo a účinne vstrebáva a plní svoju funkciu.
  • Vysokej kvality: Kolagén z overených zdrojov je zvyčajne kvalitnejší a má vyššiu biologickú dostupnosť.
  • Bez prísad: Mal by byť čistý a bez zbytočných prísad, ako sú cukry, farbivá alebo dokonca aj pridané vitamíny

Gaia Collagen Protein je tekutý hydrolyzovaný kolagén, ktorý spĺňa všetky tieto kritériá. Je vyrobený z vysokokvalitného hydrolyzovaného kolagénu typu I a typu III, ktoré sú dôležité pre zdravie pokožky, kĺbov a kostí.

Tip: Gaia Collagen Protein je skvelý spôsob, ako doplniť kvalitný kolagén a podporiť zdravie svojho tela, pokožky a kĺbov.

Kolagén pre zdravie kĺbov

4. Prispieva k optimálnej mozgovej činnosti

Koenzým Q10 má však i ďalšie pozitívne účinky, a to priamo na činnosť mozgu. S prírastkom veku či vplyvom vonkajších faktorov, akým je napríklad oxidačný stres, dochádza k postupnému znižovaniu funkčnosti mozgových buniek.

Koenzým Q10 je schopný minimalizovať negatívne prejavy tohto procesu, čím má potenciál spomaliť alebo odložiť vývoj degeneratívnych ochorení mozgu, ako sú napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. [2]

5. Pomáha zmierniť bolesti pri migréne

Koenzým Q10 môže byť potenciálnym riešením na zmiernenie nepríjemných migrénových bolestí. Túto predpokladanú účinnosť v prvom rade naznačila výskumná štúdia z roku 2004. [3]

Aj keď sa v tejto oblasti ešte stále realizujú ďalšie výskumy, novšie štúdie z roku 2018 a najnovšia z roku 2021 naznačujú, že koenzým Q10 by mohol skrátiť trvanie migrénových bolestí a zredukovať frekvenciu migrenových epizód. Kľúčovým aspektom je správne dávkovanie a forma podávania koenzýmu Q10. [4]

6. Vplyv koenzýmu Q10 na mužskú plodnosť a jeho pozitívny dopad

Nedávno sa ukázalo, že problém s počatím dieťaťa už dávno nie je iba vecou žien. Urológovia potvrdzujú pokles kvality spermií v súčasnosti aj v minulosti. Pred sto rokmi bolo v jednom mililitri ejakulátu približne 100 miliónov spermií, no dnes sa toto číslo znížilo na 15 miliónov, čo je podľa najnovších noriem Svetovej zdravotníckej organizácie minimálny počet spermií. [5]

Štúdia z roku 2018, publikovaná v časopise "Reproduction", zistila, že muži, ktorí užívali koenzým Q10 počas 6 mesiacov, mali významne vyššiu koncentráciu spermií v ejakuláte ako muži, ktorí koenzým Q10 neužívali.

Je potrebné zvážiť vplyv súčasného životného štýlu, ktorý je spojený so zvýšeným oxidačným stresom a účinkom voľných radikálov na mužskú plodnosť. Avšak, štúdie naznačujú, že prídavok koenzýmu Q10 môže pozitívne ovplyvniť koncentráciu spermií v ejakuláte a ich pohyblivosť u mužov. [6]

Hlavnou príčinou je súčasný životný štýl, ktorý je charakterizovaný zvýšeným oxidačným stresom a pôsobením voľných radikálov. Avšak, s dodatočným príjmom koenzýmu Q10 sa dokázalo, že je možné pozitívne ovplyvniť koncentráciu spermií v ejakuláte a ich pohyblivosť u mužov.

Tip: Na podporu hormonálnej rovnováhy, libida a celkovej vitality u mužov môže dopomôcť unikátna želatínovaná maca peruánska.

7. Môže podporovať zdravé starnutie pokožky

Škodlivé faktory, ako je poškodenie buniek alebo hormonálna nerovnováha, môžu viesť k zníženiu vlhkosti pokožky a ochrany pred environmentálnymi agresormi, ako aj k stenčovaniu vrstiev pokožky.

Podľa ľudských a zvieracích štúdií môže aplikácia koenzýmu Q10 priamo na pokožku pomôcť znížiť oxidačné poškodenie spôsobené UV žiarením a pomôcť znížiť hĺbku vrások a podporiť antioxidačnú ochranu.

8. Môže pomôcť s výkonom pri cvičení

Koenzým Q10 môže pomôcť zlepšiť výkon pri cvičení znížením oxidačného stresu v bunkách a zlepšením funkcie mitochondrií. [7]

Štúdia z roku 2018, publikovaná v časopise "Journal of the International Society of Sports Nutrition", zistila, že doplnenie koenzýmu Q10 počas 10 týždňov zlepšilo výkon pri cvičení na bicykli u starších mužov s miernym až stredne závažným chronickým srdcovým zlyhaním.

Zaujímavosť: Abnormálna funkcia mitochondrií môže znížiť energetický prísun svalov, čím sťažuje svalom efektívne sa kontrahovať a vytrvalo vykonávať cvičenia. [8]

9.Môže zohrávať úlohu v prevencii rakoviny

Podľa niektorých štúdií by koenzým Q10 mohol blokovať rast rakovinových buniek. Zaujímavosťou je, že u ľudí s rakovinou boli zistené nižšie hladiny koenzýmu Q10. [9]

Niektoré staršie štúdie naznačujú, že nízke hladiny koenzýmu Q10 môžu byť spojené s vyšším rizikom určitých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka a prostaty. Novšie štúdie tiež naznačujú toto v súvislosti s rakovinou pľúc. [10][11]

Ďalšie pozitívne účinky:

  • Podporuje hojenie vredových chorôb
  • Zrýchľuje proces hojenia po chirurgických zákrokoch
  • Môže pomáhať spomaliť priebeh roztrúsenej sklerózy
  • Zmiernuje alergické reakcie a astmu
  • Podporuje rýchlejšiu rekonvalescenciu po mozgovej mŕtvici
  • Potláča chronický únavový syndróm
  • Pomáha stabilizovať hladinu krvného cukru u diabetikov
  • Má pozitívne účinky pri zápalových ochoreniach zubov, ochoreniach dýchacích ciest a liečbe obezity
  • Priaznivo ovplyvňuje plodnosť

Pre koho je koenzým Q10 dôležitý?

Nakoľko sa prirodzene nachádza vo väčšine našich buniek a organizmus si ho dokáže vytvoriť sám, je dôležitý pre každého. Problémom však je, že jeho produkcia s vekom klesá, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom.

Kto ma najčastejšie trpí nedostatkom koenzýmu Q10? 

  • Osoby trpiace vysokým krvným tlakom
  • Osoby so srdcovými ochoreniami
  • Osoby trpiace vysokým cholesterolom
  • Osoby s Parkinsonovou alebo Alzheimerovou chorobou
  • Muži s problémami kvality spermií
  • Osoby trpiace migrénou a chronickými bolesťami hlavy
  • Osoby so syndrómom chronickej únavy
  • Osoby staršie ako 50 rokov

Ak sa nachádzate v jednej z uvedených skupín, jednou z možností, ako zvýšiť hladinu koenzýmu Q10 v tele, je užívanie kvalitných výživových doplnkov.

Tip: Skvelým spôsobom, ako doplniť túto zlúčeninu môže byť aj Capputchino. Nie len že jedna dávka obsahuje dennú odporúčanú dávku, ale aj obsahuje skvelú kávu, ktorá vás nakopne.

Kde získať kvalitný koenzým Q10?

Táto zlúčenina sa prirodzene vyskytuje v mnohých jedlách, ktoré tvoria súčasť rozmanitého jedálnička.

Koenzým Q10 obsahujú predovšetkým:

  • zvieracie vnútornosti ako sú srdce, pečeň, obličky
  • zvieracia svalovina - predovšetkým bravčová, hovädzia a kuracia
  • ryby - makrely, sardinky, zavináče
  • zelenina - brokolica, karfiol, olivy, petržlen, špenát
  • ovocie - jahody a pomaranče
  • strukoviny
  • orechy a semená
  • sója

Jeho kvalita závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad spôsob chovu zvierat, spôsob spracovania potravín a spôsob skladovania.

  • Organické mäso: Organické mäso obsahuje viac koenzýmu Q10 ako mäso z konvenčného chovu. To je preto, že organické zvieratá majú prístup k čerstvej tráve a bylinám, ktoré sú bohaté na túto slúčeninu,
  • Spracované potraviny: ho môžu obsahovať menej ako čerstvé potraviny. To je preto, že pri spracovaní potravín môže dôjsť k strate tohto enzýmu.
  • Skladovanie potravín: Koenzým Q10 je citlivý na teplo a svetlo. Preto je dôležité skladovať potraviny s jeho obsahom v chladničke a chrániť ich pred svetlom.

Odporúčaná denná dávka koenzýmu Q10

Odporúčaná denná dávka koenzýmu Q10 pre dospelých je 30-60 mg. Táto dávka sa považuje za bezpečnú a účinnú pri podpore zdravia srdca, mozgu a imunitného systému. [12][13]

U niektorých jedincov môže byť potrebná vyššia dávka. Tá môže byť potrebná napríklad pre tých, ktorí trpia s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

  • Srdcové choroby, ako je ateroskleróza alebo vysoký krvný tlak
  • Cukrovka
  • Parkinsonova choroba
  • Roztrúsená skleróza
  • Zlyhanie obličiek
  • Rakovina

Ak si nie ste istí, aká dávka je pre vás vhodná, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Zlepšenie absorpcie koenzýmu Q10

Pretože koenzým Q10 je lipofilná zlúčenina, jeho absorpcia je pomalá a obmedzená. Užívanie koenzýmu Q10 s jedlom môže pomôcť telu lepšie ho absorbovať ako pri užívaní bez jedla. Tiež, soft-gel kapsuly boli potvrdené, že absorbujú účinnejšie ako iné formy koenzýmu Q10. [14]

Použité zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7730520/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5525208/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27670440/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8156424/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8431086/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6247182/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9104583/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9449413/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65890/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21467235/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21297042/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146408/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822644/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S089990071830488X