Amarant: Potravina nesmrteľnosti Slovanov

Príroda nás neprestáva udivovať svojou krásou a tajomnosťou. Pri pohľade na amarant by ste si mohli myslieť, že ide len o obyčajnú burinu, no opak je pravdou.

Táto rastlina, známa aj pod názvami laskavec, aksamietnica či liščí chvost, v sebe ukrýva fascinujúce tajomstvo.



Amarant a jeho krátka história

U starých Slovanov bola Mara bohyňou smrti, ktorá určovala mieru života. Slovo amarant doslova znamená "popierajúci smrť" - počiatočné písmeno "a" v spojení s menom obávanej bohyne vytvára magické slovo, ktoré symbolizuje nesmrteľnosť.

Podobne aj výraz Amrita označuje nápoj bohov, nektár nesmrteľnosti, a zároveň bylinu, z ktorej sa tento nápoj pripravoval.

V minulosti bol amarant základnou potravinou slovanských národov. Pred reformami Petra Veľkého sa roľníci a ostatní obyvatelia vyznačovali výborným zdravím a dlhovekosťou. Avšak Petrove reformy zakázali pestovanie amarantu a používanie amarantového chleba, ktorý bol dovtedy hlavným chlebom ruského ľudu.

Týmto krokom sa zničila dlhovekosť, ktorá bola v tých časoch v Rusku eše stále prítomná. Podľa legiend sa starešinovia dožívali veľmi vysokého veku, dokonca sa spomína aj úctyhodných 300 rokov.

Amarat v aztéckej ríši

Historické záznamy odhaľujú niekoľko faktov o hospodárskom význame amarantu v ponej aztéckej ríši, ktorej na začiatku 16. storočia vládol Montezuma. Cisár získaval 9 000 ton amarantu na daniach a táto plodina sa stala neoddeliteľnou súčasťou mnohých rituálnych obradov, pri ktorých sa používalo aj farbivo z nej vyrobené.

Španielski dobyvateľia však Indiánom ničili úrodu amarantu, pálili jeho semená a neposlušných trestali smrťou. V dôsledku toho amarant v Strednej Amerike takmer vymizol. Ani strach z dobyvateľov však nedokázal prinútiť indiánske kmene, aby sa vzdali pestovania huatlı, najmä v ťažko dostupných horských dedinkách.

Nešlo pritom len o staré rituály - kukuričný chlieb síce potláčal hlad, ale spôsoboval zápaly a bolesti čriev. Pridaním huatli do cesta sa roľníci týchto ťažkostí zbavili. Nie je teda prekvapením, že v súčasnosti Mexiko, USA a krajiny Strednej a Južnej Ameriky pestujú amarant na veľkých plochách.

Zaujímavosť: Dnes sa amarant opäť dostáva do povedomia ľudí ako výživovo bohatá potravina s mnohými zdravotnými benefitmi. Táto starobylá obilnina si zaslúži našu pozornosť a je na čase, aby sme znovu objavili jej hodnotu pre naše zdravie a vitalitu. Možno práve amarant skrýva kľúč k dlhovekosti a sile, ktorú kedysi vlastnili naši predkovia.

Amarant: všeobecná charakteristika rastliny

Zrná amarantu obsahujú približne 16 % bielkovín, čo je o niečo viac ako v tradičných obilninách: kukurica obsahuje 9,33 %, ryža 8,77 % a pšenica 14,84 %. Užitočnosť amarantu však nespočíva len v kvantite, ale aj v kvalite bielkovín.

Potvrdzuje to vynikajúca vyváženosť obsahu aminokyselín v amarante, najmä prítomnosť lyzínu, esenciálnej aminokyseliny v ľudskej strave. Za zmienku stojí aj fakt, že výživová hodnota amarantu je porovnateľná s výživovou hodnotou kravského mlieka.

Zaujímavosť: Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je bielkovina amarantu na stupnici hodnotenia ideálnych bielkovín (maximum je 100 bodov) ohodnotená 75 bodmi. Pre porovnanie, kravské mlieko má 72 bodov, sójové bôby 68 bodov, pšenica 60 bodov a kukurica 44 bodov.

Ďalšou významnou vlastnosťou amarantových zŕn je ich vysoká stráviteľnosť, ktorá dosahuje až 93 %. Navyše, semená amarantu neobsahujú lepok, vďaka čomu sú ideálne pre ľudí trpiacich celiakiou.

Amarant je spolu s fazuľou a kukuricou jednou z hlavných plodín v Južnej Amerike a Mexiku už po dobu 8 000 rokov. Starí Aztékovia používali amarant ako zdroj výživy pre svoje dojčatá a bojovníci si brali amarantové zrná na výpravy ako zdroj sily a zdravia.

V starovekej Indii a Číne sa amarant používal ako skutočný liek na liečbu kráľovských rodín. Indický názov pre amarant je Ramadana, čo v preklade znamená "Bohom darovaný".

Zaujímavosť: Amarant je živým dôkazom pravdy, že nové je často len dávno zabudnuté staré. Rastlina, ktorá po osem tisícročí živila obyvateľov amerického kontinentu, je pre nás dnes takmer neznáma.

Amarant prináša radosť! Medzi vlastnosťami, ktoré sú tejto rastline pripisované, si osobitnú pozornosť zaslúži schopnosť stimulovať produkciu hormónov radosti a šťastia. Je to spôsobené obsahom serotonínu, látky, ktorá dokáže bojovať proti zlej nálade a depresii.

Ako používať Amarat

Ako používať Amarat

Amarant je všestranná rastlina, ktorej semená, listy a olej majú široké využitie v kuchyni a v starostlivosti o zdravie. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete amarant zahrnúť do svojho jedálnička.

  • Amarantová múka: Pridajte ju do rôznych kaší, najmä ovsených, pre vytvorenie výživného a zdravého jedla. Múku môžete tiež použiť pri pečení v pomere 1:3, napríklad do palaciniek, koláčov, tvarohových koláčov či sušienok. Upozorňujeme, že amarantová mú spôsobuje lepkavosť a mazľavosť cesta, preto pečenie z čistej amarantovej múky vyžaduje špeciálny postup.
  • Mladé listy amarantu: Použite ich do šalátov, dusených jedál, zeleninových pyré a ďalších pokrmov. Z listov si môžete pripraviť aj zdraviu prospešný čaj.
  • Amarantový olej: Tento olej má tiež široké využitie v kuchyni.

Recepty s použitím Amaratu

Polievka z amarantových listov:

Usušte mladé listy amarantu a rozdrvte ich. Pri príprave polievky použite 1 čajovú lyžičku drvených listov na 1 porciu.

Šalát z amarantových listov:

Umyte 200g čerstvých amarantových listov, nakrájajte ich na prúžky a vložte do misky na šalát. Pridajte 30 g nadrobno nakrájanej zelenej cibuľky a 20 g nasekanej petržlenovej vňate. Dochuťte 1 polievkovou lyžicou rastlinného oleja.

Čaj z listov a semien amarantu:

Čerstvé alebo sušené listy môžete použiť na prípravu čaju v termoske, podobne ako pri príprave šípkového čaju. Semená používajte nasledovne: 1 polievkovú lyžicu semien rozdrvte a prelejte pohárom vriacej vody. Po 20 minútach preceďte a pite po štvrť pohári 3-krát denne, pol hodiny pred jedlom a pred spaním.

Využitie v cukrárstve:

Do cesta na pečenie pridajte mierne opražené semená amarantu. Ak do cesta z pšeničnej múky pridáte múku z amarantových semien, cesto bude dlhšie kysnúť.

Tip: Amarant je výnimočná rastlina, ktorá ponúka mnoho možností, ako spestriť a obohatiť váš jedálniček. Experimentujte s rôznymi spôsobmi prípravy a objavte jeho jedinečnú chuť a priaznivé účinky na vaše zdravie.