Bolestivá choroba dna: môže pomôcť zmena stravy?

Dna je metabolická choroba, ktorá sa často vyznačuje svojou záludnosťou, pretože nemusí okamžite prejaviť žiadne symptómy. Avšak keď sa choroba rozvinie naplno, môže byť náročná a fyzicky vyčerpávajúca.

Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje u mužov v strednom a vyššom veku, najmä tých, ktorí trpia obezitou, ale môže postihnúť aj iné demografické skupiny. Jej príčinou je zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, ktorá sa môže objaviť u kohokoľvek v dôsledku rôznych faktorov.



Pozrime sa podrobnejšie na to, čo je dna za chorobu, aké sú jej príznaky, čo vedie k jej vzniku a ako sa jej môžete vyhnúť preventívnymi opatreniami.

Čo je dna?

Choroba dna je zaradená medzi reumatické zápalové choroby kĺbov a je možné, že ste ju už počuli označovať aj ako lámka alebo pakostnica. Je to ochorenie spôsobené metabolickou poruchou, konkrétne poruchou metabolizmu purínov. To vedie k narušeniu rovnováhy medzi tvorbou a vylučovaním kyseliny močovej, čo spôsobuje jej nadmerné hromadenie v tele - stav známy ako hyperurikémia.

Nevylúčená kyselina močová sa v tele akumuluje vo forme malých kryštálikov, najmä v oblastiach okolo kĺbov a orgánov. Tieto oblasti sa môžu stať začervenané, opuchnuté a citlivé na dotyk, čo môže výrazne obmedziť každodenné aktivity.

Choroba spôsobuje silné svalové a nervové bolesti, zápal a metabolické komplikácie. Najbežnejším prejavom dny je akútny záchvat, ktorý je často výsledkom dlhodobej akumulácie kyseliny močovej v krvi. [1]

Fázy bolesti môžu prichádzať a odchádzať, striedavo s obdobiami bez akýchkoľvek príznakov. Zradnosť tejto choroby spočíva v skutočnosti, že v počiatočných fázach nemusí na zdravotnom stave pacienta byť nič vidieť. Avšak situácia sa môže zmeniť, keď pacienta zaskočí náhly akútny záchvat.

Zaujímavosť: Dnu často nazývajú "chorobou kráľov". Ochorenie postihlo mnohé historické osobnosti, vrátane Kráľa Ľudovíta XIV., a aj také ikony vedy a kultúry ako Charles Darwin, Isaac Newton, Immanuel Kant, či Johann Wolfgang Goethe.

Prečo dochádza k hromadeniu kyseliny močovej v ľudskom tele?

Prirodzeným procesom v ľudskom tele je tvorba kyseliny močovej, ktorej primárnou funkciou je degradácia purínov. Tieto puríny sú tiež súčasťou ľudského organizmu, avšak je ich možné nájsť aj v určitých potravinách.

Ich prehnaná konzumácia môže prispieť k zvýšeniu ich koncentrácie v tele, čo následne vedie k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej. Toto zvyšovanie môže viesť k situácii, kedy telo nie je schopné efektívne metabolizovať a vylučovať túto kyselinu. [2]

Existujú tiež prípady, keď sa hromadenie kyseliny močovej v tele stáva následkom poruchy funkcie štítnej žľazy alebo obličiek. V takýchto prípadoch obličky nedokážu dostatočne efektívne vylučovať kyselinu močovú.

Takéto situácie môžu vyústiť do komplikácií, ako je napríklad vznik obličkových kameňov, ktoré sú výsledkom kryštalizácie kyseliny močovej v vylučovacom trakte. [3]

Zaujímavosť: Prítomnosť kyseliny močovej v krvi sama o sebe nie je negatívnym javom, nakoľko táto látka pôsobí ako významný antioxidant. Avšak problém nastáva v situácii, kedy sú jej hladiny v tele chronicky zvýšené. Toto môže u niektorých jedincov spôsobiť vznik dny.

Stravovanie a vplyv na vznik choroby dny

Stravovanie a vplyv na vznik choroby dny

Riziko vzniku tohto ochorenia je výrazne zvýšené pri konzumácii stravy bohatej na puríny. Táto skupina potravín zahŕňa červené mäso, fruktózu a alkohol. U ľudí s nadváhou sa navyše často vyskytuje zvýšená produkcia kyseliny močovej v porovnaní s ľuďmi s normálnou telesnou hmotnosťou.

Zvýšené hladiny kyseliny močovej môžu byť tiež sekundárnym ukazovateľom rôznych iných zdravotných problémov, ako sú vysoký krvný tlak, diabetes, srdcové a obličkové ochorenia, či poruchy metabolizmu.[4]

Niektoré lieky, ako je napríklad aspirín alebo lieky na vysoký krvný tlak, môžu tiež prispievať k zvýšenej produkcii kyseliny močovej.[5]

Existujú však aj dva faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť a tiež môžu viesť k vyšším hladinám kyseliny močovej.

  • Prvým z nich je genetická predispozícia, ktorá sa prejavuje v prípade, ak niektorý z príbuzných trpel touto chorobou. U jeho potomkov je potom pravdepodobnejší výskyt dny.
  • Druhým neovplyvniteľným faktorom je pohlavie. U mužov je dokázaná vyššia produkcia kyseliny močovej. Treba však poznamenať, že u žien po menopauze sú zaznamenané rovnako vyššie hladiny tejto kyseliny.

Tip: Vyskúšajte Želatínovanú Macu Peruánsku, ktorá môže podporovať ženy v období menopauzy.

Príznaky choroby dny

Choroba dna je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje rôznymi príznakmi, ktoré môžu meniť svoju intenzitu v priebehu času. Tieto príznaky sa často prejavujú a môžu sa stávať nepríjemnejšími, čím dlhšie sa im nevenuje primeraná pozornosť. Negatívny vplyv týchto príznakov môže ovplyvniť kvalitu vášho každodenného života, čo môže byť veľmi obťažujúce.

Bolesť a zápal kĺbov

Jedným z prvých príznakov dny je bolesť a zápal kĺbov. Tento príznak sa najčastejšie prejavuje v palci na nohe. Avšak, kryštáliky, ktoré sú príčinou tohto ochorenia, sa môžu hromadiť aj v iných kĺboch. Bolesť býva najintenzívnejšia zo začiatku, avšak, epizódy bolesti sa pri dne môžu objaviť aj neskôr a môžu strácať na intenzite.

Začervenanie a opuch

Ďalším príznakom dny je začervenanie a opuch postihnutých oblastí. Tieto príznaky sa často vyskytujú spoločne s bolesťou a zápalom, avšak, nie sú nevyhnutne spojené s týmito príznakmi. Začervenanie a opuch sú mimoriadne nepríjemné komplikácie, ktoré môžu výrazne ovplyvniť každodenný život.

Citlivosť na dotyk

Citlivosť na dotyk je ďalším príznakom dny. Tento príznak sa môže prejavovať aj bez ostatných vonkajších príznakov tohto ochorenia. Postihnuté kĺby a pokožka v ich okolí môžu byť nezvyčajne citlivé na dotyk, dokonca aj pri úplne jemných dotykoch, ako je napríklad dotyk prikrývky alebo oblečenia.

Zníženie pohyblivosti kĺbov

Zníženie pohyblivosti kĺbov je ďalším príznakom dny, ktorý sa zvyčajne objavuje pri chronickej forme tohto ochorenia. V prípade chronickej dny, postihnutá osoba nie je schopná hýbať kĺbmi v plnom rozsahu bez toho, aby cítila bolesť alebo nepríjemný pocit.

Celkové vyčerpanie

Celkové vyčerpanie je tiež častým príznakom dny. Toto vyčerpanie je často spojené so zápalom v kĺboch, ktorý môže viesť ku vzniku horúčky alebo symptómov podobných chrípke alebo nachladeniu. Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú vtedy, ak choroba dna postihne viacero kĺbov súčasne.

Tip: Pre doplnenie chýbajúcej energie začleňte do svojho zdravia unikátnu zmes koreňa maca: 80% čiernych, 15% fialových a 5% žltých.

Okamžitá zmena stravy môže byť výrazne nápomocná

Prehodnotenie a okamžitá úprava stravovacích návykov môže významne prispieť k zmierneniu symptómov dny.

Pri analýze rizikových faktorov dny je evidentné, že mnohé z nich je možné minimalizovať prostredníctvom zmeny životného štýlu a stravovacích návykov.

Kľúčovým faktorom je kontrola konzumácie potravín s vysokým obsahom purínov. Tieto zahŕňajú predovšetkým červené mäso a vnútornosti, ustrice, nápoje a potraviny s nadmerným obsahom fruktózy a tiež alkohol, najmä pivo.

Treba venovať pozornosť aj nasýteným mastným kyselinám. Keďže obezita je jedným z rizikových faktorov pre vznik dny, takto upravený stravovací režim je súčasne efektívnym nástrojom na reguláciu telesnej hmotnosti.

Rozsiahle štúdie dokázali, že dostatočný príjem vitamínu C je účinným prostriedkom v boji proti zápalom spojeným s dnou. Bolo dokázane, že u ľudí s vysokým príjmom tohto vitamínu je nižšie riziko vzniku tohto ochorenia. [6][7]

Vedci tiež zaznamenali pozitívne výsledky v počiatočných štúdiách skúmajúcich vplyv omega-3 mastných kyselín na riziko vzniku dny. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí konzumovali ryby bohaté na tieto nutrienty, mali nižšie hladiny purínov. [8]

Doporučuje sa začleniť do vášho jedálnička zdravé potraviny bohaté na komplexné sacharidy, ako sú zelenina, ovocie a celozrnné výrobky.

Posuňte boj s dnou na inú úroveň

Ako sme už spomínali, dna je zápalové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kĺby a pohybový aparát. Zdravé kĺby sú pre nás nevyhnutné pre aktívny život bez bolesti. Ak si chcete zabezpečiť zdravie kĺbov, môžete napríklad začleniť do svojej stravy pravidelné užívanie kolagénových doplnkov.

Kolagén a protizápalové účinky

Kolagén má aj protizápalové účinky. Tieto účinky sú spôsobené tým, že kolagén pôsobí ako inhibítor enzýmu COX-2, ktorý je zodpovedný za zápalovú reakciu.

Výskumy ukazujú, že užívanie kolagénu môže pomôcť znížiť bolesť a zápal pri ochoreniach kĺbov, ako je artritída, dna alebo osteoartróza.

Gaia Collagen Protein: Účinný kolagén pre zdravie kĺbov

Gaia Collagen Protein je tekutý doplnok stravy, vyrobený z vysokokvalitného hovädzieho kolagénu. Kolagén je v tomto produkte hydrolyzovaný, čo znamená, že je rozložený na menšie peptidy, ktoré sú ľahko vstrebateľné. Vstrebávanie je zabezpečené prírodným enzýmom papain.

Gaia Collagen Protein je populárny produkt, ktorý má pozitívne recenzie. Mnohí užívatelia uvádzajú, že po užívaní tohto produktu pociťujú zlepšenie stavu svojich kĺbov. Bolesť kĺbov ustupuje, zápal sa zmierňuje a pohyblivosť sa zvyšuje.

Tip: Tento produkt je vhodný pre ľudí, ktorí trpia bolesťou kĺbov, zápalovými ochoreniami kĺbov alebo chcú predchádzať ich vzniku.

 

 

 

Použité zdroje:
(1) Hyperurikemie a dnavá artropatie – diagnostika a léčba
(2) Which Foods are Safe for Gout?
(3) 7 Gout Symptoms You Might Be Ignoring
(4) The association of gout with an increased risk of hypertension and diabetes mellitus among stroke survivors in New Zealand: A cross-sectional study using routinely collected electronic health data
(5) Genes, Not Diet, May Be Key to Gout Flare-Ups
(7) Vitamin C intake and serum uric acid concentration in men
(8) Effect of oral vitamin C supplementation on serum uric acid: a meta-analysis of randomized controlled trials
(9) Effect of Dietary and Supplemental Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids on Risk of Recurrent Gout Flares